Valodu māja

Elīna Kokareviča “Rēgi”

Grāmata Rēgi

Apvienojot kvalitatīvu meditatīvā stila rakstību ar daudzbalsīgu pasaules skatījumu, grāmata “Rēgi” veido neparastu un augstvērtīgu prozu, kas vienlaikus izgaismo arī noteiktu, latviešu literatūrā maz aprakstītu vidi un personāžus. Pateicoties autores balansētajai, mierīgajai un izstrādātajai valodai, atklājas “rēgi” – dažādi tipāži un personas, kas vienlaikus ir un nav sastopami reālajā un literatūras pasaulē.

Deviņu stāstu ciklā fiktīva vēstītāja (viena vai vairākas) subjektīvi izklāsta savu no citiem slēpto dzīvi. Lielā mērā stāsti nav par ārējās dzīves notikumiem, bet gan par jūtām un sajūtām, ko sieviete (vai sievietes) pieredz, atrodoties noteiktā dzīves situācijā vai saskaroties ar ārējās pasaules notikumiem un īpaši ar citiem cilvēkiem. Tikpat labi var teikt, šī sieviete (un sievietes) ir personificētas emocijas vai emocijas ar ķermeni, un nebūs melots, ja tā tiktu definēts cilvēks kā tāds. Bet ko šīs sievietes īsti piedzīvo? Vai tiešām ir iespējams nesaprast, cilvēks ir dzīvs vai miris? Kā var atbrīvoties no ādas? Kāpēc pilī spokojas? Un kā kļūt neredzamai? Šie un daudzi citi jautājumi rodas, lasot stāstus. Atbildes tiek atstātas lasītāju ziņā, nodrošinot plašu domāšanas un asociāciju telpu pašā tekstā un ļaujot darboties līdzpārdzīvojumam.

Savijoties maģiskā reālisma iezīmēm ar īsā stāsta formas neizsmeļamību un pat novelei raksturīgiem paņēmieniem, ir tapis oriģināls stāstu krājums, kuru būtu grūti salīdzināt ar kādu citu no latviešu literatūras nesenajā vēsturē publicētajiem.

Grāmata izdota ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu. Tā iespiesta “Jelgavas tipogrāfijā” uz papīra Munken Lynx Rough 100 g.
Grāmatas dizains: Evija Štelpa un Ilze Kalnbērziņa-Prā / “Kolektīvs”.

Foto: Elīza Bēniņa
Tekstus papildina un padziļina Līvas Pakalnes-Fanelli ilustrācijas.

Elīna Kokareviča (1986) uzsākusi gaitas literatūrā, studējot literatūrzinātni Latvijas Universitātē. Nonākusi līdz doktora līmeņa studijām un apzinājusi dzejnieka Jura Kronberga daiļradi, Elīna nolēma pilnveidoties profesionāli, strādājot kā literārā redaktore, vadot kultūras un izdevniecības projektus un nu arī biedrību “Valodu muzejs”. Strādājusi Latvijas Ornitoloģijas biedrībā, ir viena no literatūras portāla Ubisunt.lv idejas autorēm un redaktorēm (2011–2016). Stāstu krājums tapis ilgāku laikposmu – sešus gadus – un ir viņas debija literatūrā.

Līva Pakalne-Fanelli (1982) ir latviešu māksliniece, kura mākslu apguvusi gan izglītības iestādēs, gan pašmācības ceļā – visvairāk Itālijā, kur dzīvo šobrīd. Viņa glezno intuitīvi, un katrs darbs ir galaprodukts tam, ko viņa ir lasījusi, klausījusies, skatījusies, atcerējusies un izjutusi kā spēcīgas emocijas.

“Elīnas valoda ir maiga, it kā rezignēta, bet krāsaina, krāsu toņu ir skaisti pelēki, vecrozā vai violeti. Ar šīm krāsām viņa mums atklāj to, kādi tēli – rēgi – varoņi ir ap mums – runā par cilvēkiem, kuri līdz šim Latvijas literatūrā aprakstīti kā tipāži vai karikatūras.

Viņa arī spēj uzrakstīt intriģējošu stāstu ar negaidītiem pavērsieniem un atrisinājumu, kā arī spēj paironizēt pati par sevi un arī par sabiedrību. Formas meklējumi nav pašmērķīgi, tie ir organiski, dažos stāstos pat nemanāmi. Tie meistarīgi savijas ar saturu un labākajos mirkļos veido patiešām neparastu literatūras pieredzi.

“Elīna arī ļoti skaisti runā par nāvi, seksualitāti un robežstāvokļiem. Viegli. Elīnas stāstiem raksturīgs melodiskums un emocionāla inteliģence. Viņa runā par svarīgo citā toņkārtā nekā līdz šim Latvijas literatūrā. Viņa apraksta tādas varones, kādu mums līdz šim nav, apraksta “rēgus” – bet tādējādi viņa sniedz iespēju savām lasītājām un lasītājiem, identificējoties ar Elīnas aprakstītajām varonēm, iznākt no rēgu valstības.”

Inga Gaile, grāmatas redaktore

Grāmatu var iegādāties Valodu mājā Avotu ielā 33, Rīgā, kā arī lielākajās Latvijas grāmatnīcās.

Cena Valodu mājā: 12,00 EUR.

Fragments no stāsta “IX. Miglājs II” un intervija ar autori “Latvijas Avīzes” pielikumā “Kultūrzīmes”

(klikšķini bildi, lai palielinātu).

Literatūras un kultūras žurnāls “Punctum” V. stāsts no cikla “Rēgi”.

Autore Elīna Kokareviča Radio NABA raidījumā “Bron-hīts” “Rēgu piesaukšana”

Manī līdz kaulam ieēdusies Elīnas Kokarevičas valoda. Tā ir apbrīnojami smalka. Trāpīga kā adatas (ar pērli) spicais gals. Reiz sākusi savu darbu, tā nodursta līdz nāvei. Es ar saviļņojumu krūtīs vēroju, cik pamatīgi autorei izdevies izrakstīt no manis ārā visu, ko pati sevī domāju. Par sevi. Par līdzcilvēkiem. Par pasauli (..)

Man patika tas, ko lasīju un tā nav tikai neizskaidrojama izlikšanās. Es kāri tvēru visu, ko abas autores – gan teksta, gan ilustrāciju – sniedz katram lasītājam, taču kāri tvēru to pa savam. Un, ja man ir sajūta, ka autors raksta man(i), nevar būt baudas lielākas. «Rēgi» nenoliedzami pie lasītājiem nonākuši īstajā laikā – tie būs lielisks rudens blakusefekts. Mākslinieces Līvas Pakalnes-Fanelli maģiskā ilustrāciju mikropasaule atdzīvojas Elīnas Kokarevičas tekstos. (..) Man ir ļoti grūti saprast, vai maz šajā grāmatā ir kaut kas tāds, kas man nepatiktu. Kaut kas, ko bakstīt ar kakainu puļķi un tīksmināties par savu neatkārtojamo gaumes izjūtu. Tā bija lieliska atkāpe no visa, kas pēdējo mēnešu laikā lasīts. Tie bija svētki.

Austras recenzija Blogs “Austra.lv”